Dodanie nowego fontu do systemu Windows nie jest specjalnie trudne.
Jedyne co nam w praktyce jest potrzebne to oczywiście nowy font. W Internecie jest ich całkiem sporo. Jednak nie każdy z nich można sobie od tak pobrać i zainstalować na komputerze. Niektóre fonty są bowiem chronione prawami autorskimi i trzeba je po kupić.
Co znajdziesz w tym wpisie
Skąd brać fonty?
Font (zamianie nazywany czcionką lub krojem pisma) pobieramy praktycznie zawsze z internetu lub czasami jakiegoś urządzenia przenośnego (jak np. płyta, pendrive) kiedy jest dodatkiem np. dla jakiegoś programu (np. do grafiki), szablonu / motywu strony. Obecnie całkiem sporo darmowych i przy tym ciekawych fontów pobrać można ze strony Google Fonts.
Pobrany z internetu font warto przeskanować programem antywirusowym w celu sprawdzenia czy nie zawiera „dodatków” w postaci wirusów. Następnie jeśli znajduje się w archiwum wypakować. Teraz można już czcionkę elektroniczną zainstalować.
Jak dodać font do systemu Windows?
Proces instalacji fontu na komputerze z systemem Windows jest dość prosty. Wystarczy wykonać jedynie kilka czynności:
- Skopiować pliki pobranego fontu
- Następnie wejść na dysk z systemem operacyjnym Windows odnajdujemy tam katalogi Windows A następnie w nim Fonts
U mnie ścieżka wygląda następująco:
C:\Windows\Fonts - Następnie w katalogu FONTS wkleić plik lub pliki z fontem
Od tego momentu po otwarciu edytora tekstu można korzystać z fontu.
Podsumowanie
Podczas korzystana z nie standardowych krojów pisma warto jest pamiętać, że nie każdy musi posiadać te same fonty. Niektóre fonty są charakterystyczne dla określonych systemów operacyjnych lub edytorów tekstu lub grafiki.
W takich wypadkach zostanie ona zastąpiona inną „podobną” lub domyślną dla edytora. Czasami więc może mieć opłakane skutki. Dlatego jeśli koniecznie chcemy jej użyć to przed wysłaniem najlepiej zmienić plik w PDF.
W przypadku stron WWW sprawa wygląda jednak trochę inaczej..
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.