Joomla! jest jednym z popularniejszych darmowych CMS dostępnych na rynku. CMS ten został przetłumaczony na kilkanaście języków. Joomla nie jest może tak popularna jak WordPress, jednak czasami to nawet dobrze. Joomla! jest rozwijana i udoskonalana prze programistów i użytkowników na całym świecie.
Obecnie najnowszą wersją jest Joomla! 3.0 proces jej instalacji rożni się nieco od poprzednich wersji. Podobnie jak wcześniej dostępny jest instalator. Został on dużo bardziej uproszczony do poprzednich wersji.
Przygotowanie do instalacji Joomla
Na początek przed przystąpieniem do instalacji przygotować należy pobrać Joomla! ze strony
http://www.joomla.pl/pobierz-joomla.html
http://www.joomla.org/download.html
Pobrane archiwum trzeba rozpakować na komputerze a następnie za pomocą programu z obsługą FTP umieścić na serwerze docelowym gdzie ma znajdować się nasza strona internetowa (np. na serwerze witalnym tyle że wtedy nie będzie dostępna dla innych). W czasie gdy pliki będą się wgrywać przygotowujemy bazę danych. Narzędzia do jej stworzenia znajdują się w panelu administracyjnym serwera. Nazwę, użytkownika i hasło bazy zapisujemy oraz nazwę serwera (przeważnie jest localhost).
Instalacja Joomla!
Po wgraniu na serwer wszystkich plików w pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres strony. Automatycznie włączy się instalator.
Następnie jeśli automatycznie nie ustawi się język to wybieramy go ręcznie. Uzupełniamy wszystkie pola z gwiazdkami zgodnie z opisem. Hasło administratora warto zapisać by uniknąć problemów z logowanie.
Po czym klikamy dalej. W kolejnym kroku konfigurujemy połączenie z bazą danych.
Uzupełniamy pola, przyciśnięcie dalej powoduje sprawdzenie połączenia z bazą. W przypadku błędu warto spróbować wybrać z menu inny typ bazy i sprawdzić czy nigdzie nie popełniliśmy błędu.
W trzecim kroku możemy wgrać przykładowe dane, które później ułatwią nam dalszą prace, do wyboru mamy kilka opcji. Na koniec kończymy instalację przyciskiem „Instaluj”.
Instalator zacznie konfigurować bazę danych i wgrywać przykładowe dane, może to potrwać chwilę.
Następnie wybieramy przycisk „dodatkowy krok instalacyjny”.
Na nowo otwartej liście odnajdujemy język polski i zaznaczamy go. Następnie klikamy dalej.
Zmieniamy standardowe ustawienia z języka angielskiego na polski (chyba że chcemy korzystać z Joomla! w języku angielskim).
Wybieramy opcje „usuń katalog instalacyjny” co spowoduje usunięcie katalogu z serwera. Dzięki tej funkcji przypadkowo nie uruchomimy ponownie instalacji.
W celu zaczęcia pracy wybieramy opcje zaplecze. Jeśli później będziemy chcieli wrócić do panelu zaplecza wystarczy wziąść w przeglądarkę
http://nazwastrony.pl/administrator
W porównaniu do poprzednich wersji Joomla! przeszła kilka istotnych zmian nie powinno to jednak sprawić trudności w jej obsłudze.
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.