Efekt przezroczystości na stronie internetowej można bardzo łatwo i szybko uzyskać. Nie potrzebujemy do tego żadnych grafik wystarczy jedynie znajomość CSS.
W zależności od tego jaki końcowy efekt chcemy uzyskać, musimy do tego zastosować inną metodę CSS. W tym wpisie pokażę wam 3 sposoby uzyskania przezroczystości. Każdy z nich działa inaczej i przydaje się w innym miejscu.
Co znajdziesz w tym wpisie
Przezroczysty kontener wraz z zawartością – opacity
Właściwość CSS opacity sprawia, że przezroczyste staje się nie tylko tło, ale również cały kontener wraz z całą zawartością. Oznacza to, że po dodaniu tej właściwości do jakiegoś obiektu wszystkie inne obiekty, elementy mieszczące się w nim jak i on sam staną się w mniejszym lub większym stopniu przezroczyste. W zależności od ustawionej wartości opacity.
Wartość właściwości CSS opacity ustawiamy między 1 a 0. Gdzie 1 to pełna widoczność a 0 całkowita przezroczystość. Wartości pomiędzy to częściowa widoczność. Właściwość ta nie nadaje się więc zbytnio do robienia przezroczystego tła ale za to świetnie może się sprawdzić do ukrywania różnych elementów (a potem ich pokazywania np. przy animacjach). W celu uzyskania prześwitu używamy wartości ułamkowych np:
opacity:0.9;
Przykłady:
Poniżej znajdziecie przykłady zastosowania właściwości opacity od większej do mniejszej przezroczystości.
See the Pen by Aura (@Julka85) on CodePen.
Domyślnym ustawieniem jest tutaj wartość „1”. Podobne działanie będzie miała właściwość CSS Filter. Jak widać na przykładzie na samym początku praktycznie nic nie widać. Zarówno <div> (kontener) jak i tekst są całkiem przezroczyste. Zmieniając wartość przechodzimy aż do pełnej widoczności.
Kolory rgba – przezroczystość tła css
Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu przezroczystości są kolory RGBA.
Ten sposób w istotny sposób różni się od poprzedniego. Przezroczystość dotyczy jedynie samego tła elementu i nie wpływa na mieszczące się w nim obiekty. Kolory rgba posiadają takie same oznaczenia co w rgb różnią się jedynie ostatnim parametrem. np.
background: rgba(0,0,0,0.5);
See the Pen background: rgba(0,0,0,0.2); by Aura (@Julka85) on CodePen.
W powyższych przykładach posiadamy możliwość manipulacją nasycenia. Służy do tego parametr z kropką (ostatni 4). W tym wypadku pełne nasycenie i brak przezroczystości to 1 czyli:
- rgba(0,0,0,1) lub rgba(0,0,0,1.0)-> tło czarne brak efektu
- opacity:1; -> brak efektu
Z kolei całkiem przezroczyste tło daje nam 0:
- rgba(0,0,0,0) -> tło czarne całkowicie przezroczyste
- opacity:0; -> tło całkowicie przezroczyste
Wartości pomiędzy brakiem przezroczystości a całkowitą to np. 0.5 0.2 0.8
Transparent – całkowita przezroczystość tła
Jest to kolejna funkcja umożliwiająca uzyskanie tym razem całego przezroczystego tła – bez manipulacją jego intensywnością. Czyli tło jest widoczne lub nie jest. Słowem transparent zastępujemy tutaj dowolny kolor.
background: transparent;
background: transparent;
background: #ccc;
===
Czy można uzyskać przezroczystość w HTML?
Efekt przezroczystości uzyskujemy głównie z pomocą CSS. Nie używamy do tego HTML. HTML w tym przypadku jest bowiem tylko konstruktem, który dalej obrabiamy.
Warto przeczytać
Dodawanie gradientu na stronie
dodatkowe tagi – czyli powiązana tematyka:
- przezroczyste tło witryny z pomocą CSS
- prześwitujące tło pod spodem tekstu lub obrazu
- jak zrobić bardziej przezroczyste tło
- jak zmienić przejrzystość (widoczność) tła na stronie internetowej
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.