Jak znaleźć wykwalifikowanego programistę w możliwie najkrótszym czasie? Tego typu pytania zadaje sobie wielu pracodawców z branży IT. Wysokie zapotrzebowanie na programistów powoduje, że znalezienie dobrego pracownika wcale nie jest takie proste. Aby proces rekrutacji przebiegł możliwie najszybciej, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W poniższym artykule dokładnie tłumaczymy, jak łatwo znaleźć dobrego programistę.
Co znajdziesz w tym wpisie
Właściwie sporządzone ogłoszenie
Jak znaleźć programistę? Podstawowym elementem, który ma największy wpływ na to, jak długo będziemy poszukiwali specjalisty IT, jest przede wszystkim treść ogłoszenia. Trzeba zatem pamiętać o tym, by poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego przygotowanie, aby wzbudziło ono zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów.
Wykwalifikowani specjaliści IT cenią sobie konkretne informacje. Z tego względu w ogłoszeniach lepiej unikać frazesów typu „praca w młodym zespole”, „atrakcyjne warunki płacowe” czy „duża liczba benefitów”.
W ogłoszeniu należy zamieścić następujące informacje:
- dokładny zakres obowiązków,
- wynagrodzenie,
- możliwości awansu zawodowego,
- forma zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt B2B itp.),
- rodzaje benefitów pozapłacowych,
- wymagania, które musi spełnić kandydat, by mógł podjąć pracę (np. znajomość konkretnych technologii programowania, doświadczenie itd.).
Gdzie publikować ogłoszenia o pracę?
Aby proces rekrutacji przebiegł szybko i sprawnie, trzeba zadbać o to, by nasze ogłoszenia znalazły się w jak największej liczbie miejsc. Mowa tutaj oczywiście o niezwykle popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Istnieją różne portale – zarówno takie, gdzie pojawiają się ogłoszenia o pracę ze wszystkich dostępnych branż jak i takie, w których znajdziemy wyłącznie oferty dedykowane pracownikom z branży IT.
W przypadku tych drugich prawdopodobieństwo znalezienia wykwalifikowanego specjalisty jest znacznie wyższe, ponieważ użytkownikami tych serwisów są przede wszystkim osoby z branży. Jednym z portali, który zrzesza programistów i pracodawców z branży IT, jest Mindworkers. Na stronie https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/ pracodawcy mają możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na konkretnych pracowników, następnie konsultanci Mindworkers przedstawiają określone kandydatury spełniające podane wcześniej kryteria.
Jeśli chcemy zwiększyć efektywność procesu rekrutacji, powinniśmy także odwiedzać branżowe fora dyskusyjne, blogi czy portale, aby weryfikować, jakie są aktualne potrzeby czy oczekiwania specjalistów IT. Wielu rekruterów prowadzi też biały wywiad – poszukuje informacji na temat osób, które mogłyby zostać zatrudnione w firmie. Po przeprowadzonym researchu przesyła się wówczas zapytania do najlepszych specjalistów z propozycją objęcia stanowiska w naszej firmie.
Jakimi umiejętnościami powinien wyróżniać się programista?
Dobrego programistę poznamy po tym, że posiada zarówno kompetencje twarde jak i miękkie. Wśród kompetencji twardych, które powinni posiadać specjaliści IT, wyróżnia się:
- znajomość najpopularniejszych technologii programowania takich jak Java, JavaScript,. C##, Python, CSS, Sratch, node.js, TypeScript,
- znajomość języków obcych,
- znajomość technologii SQL.
Wśród pożądanych kompetencji miękkich wymienia się logiczne myślenie, umiejętność syntezowania danych, motywacja do pracy i chęć uczenia się nowych rzeczy, zdolność do pracy pod presją czasu, umiejętność pracy w grupie.
Jakie benefity pozapłacowe wzbudzą zainteresowanie wśród kandydatów?
Specjaliści IT poszukujący pracy zwracają uwagę nie tylko na wynagrodzenie czy zakres obowiązków, ale także na oferowane przez pracodawcę benefity pozapłacowe. Wśród najpopularniejszych benefitów wymienia się:
- pracę zdalną,
- bony żywieniowe,
- prywatne ubezpieczenie medyczne,
- karnety na siłownię,
- posiłki pracownicze,
- programy emerytalne,
- zniżki do wybranych sklepów,
- power napy, czyli „pokoje drzemek” w miejscu pracy,
- służbowe podróże,
- firmowe pożyczki na preferencyjnych warunkach,
- masaże dla pracowników w trakcie pracy,
- służbowy samochód i laptop.