Zanim przejdę do zaprezentowania właściwości oraz możliwości pracy na selektorach, chciałam przybliżyć tematykę rodzeństwa.
Co rozumiemy przez rodzeństwo na stronie internetowej?
Rodzeństwem są elementy, które posiadają wspólnego rodzica np:
<div class="demo"> <h4>Nagłówek h4</h4> <span>Span</span> <p>Lorem ipsum</p> <p>Lorem ipsum</p> <span>Span</span> <p>Lorem ipsum</p> </div>
W powyższym wypadku rodzicem dla h4, p i span jest div z class=”demo”. Oznacza to, że h4, p i span są w tym przykładzie rodzeństwem jako elementy potomne div.
Zapewne wielokrotnie spotykaliście się już z sytuacją gdy modyfikuje się cech elementów potomnych np. kiedy rozwijało się menu. To dość powszechne metody stosowane przy budowie stron. Dużo rzadziej jednak zdarza się nam spotkać operacje na rodzeństwie.
Chodzi głównie o sytuacje kiedy manipulujemy obiektem tylko w sytuacji kiedy inny określony obiekt jest jednym z jego rodzeństwa.
Jak możemy wykonywać operacje na rodzeństwie?
Głownie są 2 typy operacji jakie wykonujemy na rodzeństwie np:
h4 ~ span
Zastosowanie tego typu selektora spowoduje, że zmianie ulegną wszelkie <span> poprzedzone przez H4
h4 + span
Z kolei ten wpłynie tylko na jeden span poprzedzony przez H4 będzie zmodyfikowany
Poniżej możecie zobaczyć jak to działa w praktyce:
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.