
Dziś chce poruszyć temat przydatnych w systemie Windows skrótów klawiszowych. Zapewne niektórzy zastanawiają się co jest w nich takiego przydatnego? Odpowiedz jest prosta. Skróty te (kombinacje połączenia klawiszy) w dużym stopniu usprawniają pianie różnych tekstów lub nawet samo kodowanie.
W tym miejscu warto pamiętać, że analogiczne skróty istnieją w innych systemach operacyjnych jak i aplikacjach, programach. Skróty te mogą być w nich takie same lub zupełnie róże. Działanie tych klawiszy czasami ulega zmianie np. w raz z nową wersją systemu.
Kombinacje klawiszy systemu Windows
Poniżej znajdziecie kilka przydatnych skrótów klawiszowych. W celu aktywacji skrótu jednocześnie wduszamy 2 lub 3 przyciski. Symbol plusa jest tylko łączniem.
CTRL+ESC: otwieranie menu ukryte pod logiem Windows np:

ALT+TAB: przełączanie między otwartymi programami. Przykładowo ja aktualnie mam otwarte: Chrome, katalog, arkusz programu tekstowego.

ALT+F4: zamyka program w, którym aktualnie się aktualnie znajdujemy. Jeżeli znajdujemy się na pulpicie skrót ten zamknie system.
SHIFT+DELETE: trwałe usuwanie elementu. Element zostaje usunięty z pominięciem kosza. Oznacza to, że nie możemy go później odzyskać.
Kombinacje klawiszy programów dostępnych w systemie Windows
- CTRL+C: kopiuje zaznaczony fragment tekstu lub strony. Praktycznie działa w każdej aplikacji przeznaczonej na system Windows, ale nie tylko. Na OS Mac również funkcjonuje ten skrót
- CTRL+X: wycinana zaznaczony fragment tekstu
- CTRL+V: wkleja zaznaczony fragment tekstu. Zarówno ten skopiowany jak i ten wycięty (o ile znajduje się nadal w pamięci podręcznej).
- CTRL+A: zaznacz wszystko
- CTRL+Z: cofanie zmian o jeden krok do tyłu
- CTRL+Y: anulowanie cofnięcia
- CTRL+B: pogrubienie zaznaczonego fragmentu tekstu
- CTRL+U: podkreślenie
- CTRL+I: nadanie fragmentowi kursywy
- ALT+I: podgląd wydruku
- CTRL+J: Justuje tekst akapitu
- CTRL+L: Tekst akapitu wyrównuje do lewej.
- CTRL+O: Otwiera nowy dokument.
- CTRL+N: Tworzy nowy dokument np. w Photoshop lub Gimp tworzy nowy obraz.
- CTRL+P: Drukuje dokument.
- CTRL+R: Tekst akapitu wyrównuje do prawej.
- CTRL+S: Zapisuje dokument w którym aktualnie się znajdujemy.
Klawisze funkcyjne
F1: Wyświetla pomoc do aplikacji w której aktualnie się znajdujemy.
F2: służy do szybkiej zmiany nazwy katalogu. Czasami zmienienie nazwy katalogu bywa kłopotliwe. A z pomocą tego klawisza możemy zrobić to jednym kliknięciem.
F3: przycisk ten posiada takie same działanie jak skrót CTRL+F czyli SZUKAJ. Po jego naciśnięciu w przeglądarce pojawi się okno dialogowe możliwością wyszukiwania konkretnych treści. Analogicznie stanie się w folderze z tym, że tam będziemy mogli szukać po nazwie pliku.
F4: w eksploratorze plików przycisk ten spowoduje szybkie przeniesienie do paska adresu:

F5: Przycisk ten najczęściej wykorzystywany jest do ośnieżania strony internetowej.
F6: służy do przeskakiwania do kolejnych sekcji w eksploatatorze plików
F7: przycisk nie ma przypisanego żadnego działania w większości przeglądarek jak i systemów. Używają go natomiast edytory tekstu np. Microsoft Office, do wywołania funkcji szybkiego sprawdzenia pisowni.
F8: podobnie jak poprzednik nie ma w systemie przypisanych funkcji. Co nie znaczy, że jest bez użyteczny. Wykorzystują go niektóre płyty główne.
F9: to kolejny przycisk bez nadanej odgórnie funkcji. Wykorzystują go niektóre aplikacje.
F10: u mnie w eksploratorze plików po kliknięciu w ten przycisk pojawia się dodatkowy pasek narzędzi. Znalazłam jednak informację, że mogą pojawiać się także podpowiedzi jaki dany przycisk ma skrót tak by pominąć korzystanie z myszy.
F11: służy do wyświetlania pełnego widoku. W przypadku przeglądarki przestaniemy widzieć jej karty a okno w którym aktualnie się znajdujemy rozciągnie się na cały ekran.
F12: z pomocą tego przycisku w przeglądarce internetowej można wywołać narzędzia dla Webmasterów / inspektor kodu strony.
Skrótów jest oczywiście więcej i często uzależnione są od programu w którym pracujemy i systemu.
źródła:
https://www.instalki.pl/demonstracje/systemowe/25695-klawisze-funkcyjne-f1-f12.html
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.