ISO 9001 to zespół norm zarządzania jakością dla firm produkujących towary i usługi. Jasne standardy mają usprawnić prace w firmach i zachęcić do poprawy sposobu prowadzenia działalności.
Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych na całym świecie norm, która może być wdrożona w każdej firmie niezależnie od jej wielkości i profilu działalności.
Czym jest ISO 9001?
System Zarządzania Jakością ISO 9001 jest uniwersalny, międzynarodowy i dostępny dla każdej organizacji. Najczęściej jest wprowadzany w różnych instytucjach publicznych, w placówkach służby zdrowia, a także w branży produkcyjnej i usługowej. Norma przez lata podlegała różnym zmianom, najczęściej stosowana norma to ISO 9001:2015, co oznacza, że organizacja zajmująca się nią w tym roku wprowadził zmiany. Jest to bardzo uniwersalny certyfikat zarządzania jakością, często zdarzają się sytuacje szczególnie w branży produkcyjnej, kiedy firmy z zagranicy uzależniają podjęcie współpracy od tego, czy przedsiębiorstwo ma ważny certyfikat ISO 9001. Główne zasady, na których oparta jest norma to między innymi:
- zwiększenie zadowolenia klienta,
- od kierownictwa oczekiwana jest postawa liderów, a nie nadzorców,
- otwarta komunikacja między kierownictwem a pracownikami powinna wpływać na ich większe zaangażowanie,
- ciągłe doskonalenie,
- podejście procesowe, czyli ustalenie metod i kryteriów w celu osiągnięcia zaplanowanych wyników,
- zarządzanie relacjami z dostawcami i wszystkimi partnerami biznesowymi.
Elementy strategiczne w ISO 9001 to przede wszystkim zarządzanie, realizacja zaplanowanych celów i wdrażanie systemów teleinformatycznych. ISO 9001 nie może funkcjonować we właściwy sposób bez przeprowadzania odpowiednich szkoleń (https://pakulaconsulting.pl/szkolenia) i rozwijania umiejętności zawodowych pracowników.
W jaki sposób odbywa się wdrożenie ISO 9001:2015?
Nie istnieje jeden sposób na wdrażanie norm zarządzania jakością, jest to zajęcie bardzo czasochłonne i rozległe. Wdrożenie ISO 9001:2015 to proces długotrwały i wymaga zaangażowania wszystkich pracowników. Można również zaangażować zewnętrzne wsparcie specjalistów, którzy pomogą w dostosowaniu norm do specyfiki działalności firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które specjalizują się w takiej działalności. Firma Pakuła Consulting zajmuje się przeprowadzeniem całego procesu od analizy firmy i propozycji zmian aż po umówienie audytu, na którym zapadnie decyzja o przyznaniu certyfikatu. Pakuła Consulting jako jedyna firma w naszym kraju dwukrotnie otrzymała nagrodę Konsultanta Roku, jej pracownicy należą do najlepszych ekspertów w Polsce. Trzeba również pamiętać, że po uzyskaniu certyfikatu niezbędna jest kontrola systemu zarządzania jakością, aby upewnić się, że cały czas spełnia on wszystkie wymogi.
Certyfikat ISO 9001 (https://pakulaconsulting.pl/iso-9001) jest rozpoznawany na całym świecie, dzięki temu stał się symbolem prestiżu i solidności. Buduje pozytywny obraz firmy i wpływa na sposób jej postrzegania nie tylko przez klientów, ale również partnerów biznesowych i przyszłych inwestorów. W przypadku stawania do przetargu czy starania się o dotacje norma jest dodatkowym atutem i wpływa na atrakcyjność firmy. Certyfikat zapewnia także wiele korzyści wewnątrz firmy, dzięki opracowaniu stabilnych procesów zapewniona jest wysoka jakość usług i produktów. Ciągłe monitorowanie sprzyja polepszeniu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i sposobów zarządzania. Norma nie jest przyznawana na zawsze, certyfikat obowiązuje przez rok, po tym czasie należy przeprowadzić audyt ponawiający.