Podobnie jak XAMPP lub Krasnal, WampServer (Windows, Apache, MySQL, PHP) jest darmowym programem wydanym na licencji GNU*. Wydaje mnie się że interfejs jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika niż w wyżej wymienionych pozycjach.
Jeśli miała bym polecić komuś darmowy serwer wybrała bym właśnie go. Instalacja jest dziecinnie prosta, serwer zaraz po niej jest gotowy do użycia. WampSerwer (Wamp) jest stabilny nie sprawia więc wielu kłopotów swoim użytkownika.
Co znajdziesz w tym wpisie
Wbudowane komponenty (w 2011 r.):
Poniżej zamieściłam parametry jakie miał WampServer w 2011 roku. Obecnie wersje są inne.
- Apache 2.2.17
- Php 5.3.3
- Mysql 5.1.53 (ver. 64 bits)
- Mysql 5.5.8 (ver. 32 bits)
- PhpMyadmin 3.2.0.1
- SQLBuddy 1.3.2
Instalacja WampSerwer
Plik instalacyjny do WampServer pobieramy z strony http://www.wampserver.com. Istotną rolę odgrywa tu ustalenia jaki mamy system zainstalowany na komputerze. Istnieją bowiem co najmniej 2 wersje serwera www, dla wersji systemu 32bitowej (np. Windows XP) oraz wersji systemu 64bitowej (np. Windows 7). Jeśli używamy na naszym komputerze starszej wersji programu lub innego serwera zalecane jest go odinstalować.
Po pobraniu pliku instalacyjnego możemy go uruchomić. W trakcie instalacji
- W okienku z wyborem foldera gdzie zostanie zainstalowany program – wybierz inną partycję o ile ją posiadasz niż domyślną C (systemową). Tak będzie bezpieczniej.
- W okienku gdzie zostaniesz poproszony o podanie e-maila i adresu SMTP – podaj swoje działające konto – inaczej nie będziesz miał możliwości przetestować skryptów, w których wysyłane są wiadomości e-mail.
- Cała reszta to tylko Dalej >> i Dalej >>
Twój serwer będzie się znajdował np. d:\wamp. Pliki strony umieszczamy w katalogu www
Sprawdzanie poprawności instalacji
Pierwszą rzeczą z jaką powinniśmy się zaznajomić, to “manager WampServer”, biało – czarna ikona symbolizująca pół – tarczę z licznikiem w obszarze systemowym “tray” (ikonki obok zegarka systemowego).
Ikona ta może posiadać różne kolory. „żółty” lub „czerwony” oznacza to, że nastąpił problem, błąd podczas uruchamiania którejś z usług i program nie został poprawnie uruchomiony. Aby go aktywować, należy kliknąć lewym klawiszem myszki, i z menu wybrać: Uruchom wszystkie usługi:
W najnowszej wersji – serwer uruchamia się automatycznie. Zostawię jednak ten opis, gdyby komuś się nie uruchomił.
„Biały” lub „zielony” z kolei oznacza że serwer jest gotowy do pracy.
Serwera WampServer praktycznie nie trzeba konfigurować. Nowe pliki umieszczamy w katalogu np. „C:\wamp\www” . Następnie uruchomiamy przeglądarkę i wpisujemy adres http://localhost/
* licencjia GNU licencja wolnego i otwartego oprogramowania za którą nie pobiera się opłaty
W branży IT jestem już od 2007 roku. W tym czasie zajmowałam się głównie tematyką pozycjonowania i budowy stron internetowych. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, podróżami (głównie tymi mikro). Interesuje się mitologią (Nordycką, Grecką i Rzymską) i historią.